Ice ice baby – fenomén otužování

Kdo dnes nemá na své socální síti fotku jak si plave v zimní řece či zamrzlém rybníku jako by nebyl. Otužování je prostě in. Ale jaké vlastně je a jak s ním začít? 

Já a nepřítel zima

Odjakživa jsem milovnice tepla. V létě si k šatům raději beru svetřík nebo šál, co kdyby to o pár stupňů spadlo. Na podzim už se začínám halit do teplého oblečení a zimní večery pak trávím poblíž radiátoru, pěkně zabalená v teplé dece. Eventuelně s šálkem něčeho dobrého na zahřátí. A před spánkem si dopřeji pořádně teplou sprchu, že přes páru zmizí odrazy v zrcadle. To je ono. Takže kdybyste se mě před pár lety zeptali na otužování, nechápavě bych na Vás zírala. Jen při té myšlence by mi byla zima.

Změna je život

S prvním porodem však začaly nenápadné změny. Tělo plné hormonů jelo na plné obrátky a mě často bývalo vedro. Ze začátku mé kojící kariéry jsem se kolikrát v noci vzbudila na krmení celá mokrá. Uff. Ale to se naštěstí časem ustálilo. Nicméně to byla celkem nezvyklá situace. Když se pak děťátko začalo více hýbat, i já jsem začala být více v poklusu – to mě samozřejmě také celkem zahřívalo.

S druhým porodem už jsem tušila co mě čeká. A jelikož bylo léto napadlo mě, v rámci zvýšené hygieny, využít ranní sprchu a trochu se schladit. Krásný a svěží start dne! Myslím, že to pro mě bylo nejpřirozenější seznámení se s otužováním ve sprše. Musím říct, že s přibývajícimi měsíci jsem náhle pociťovala větší rezisteci na chlad. Neuvěřitelné. Má komfortní zóna se posunula.

Rovnýma nohama do vody

Jednoho slunečného dne, ke konci podzimu, jsme se s mou otužovací parťačkou vyhecovali, nasadily kulichy a skočili do horského rybníčku. V té době měl něco kolem 15°C. Wow! To bylo něco! Proběhlo pár temp a hurá ven. To Vám byla euforie! A jak bylo venku krásně po těle. Ač se mi původně vůbec nechtělo tak jsem až nevěřila, jak super pocit tomůže být. Začalo mě to zajímat. Vyhledala jsem si tedy informace o tom jak se bezpečně otužovat a začala vyhledávat příležitosti na možnou venkovní koupel.

Dnes se každé ráno sprchuji studenou vodou. V průběhu zimy se mi pak zadařilo tak v průměru 1x do týdne až dvou najít příležitost a zanořit se do studené vody. V mém případě vždy šlo jen o krátkou plavbičku. Přeci jen, jakožto jediněc trpící na špatné prokrvování končetin, cítím respekt a nechci díky prvotnímu nadšení uspěchat celý proces. Nejstudenější koupel jsem si dala v řece, která měla asi 2,5°C a byla to paráda!

Z prvu se mi obvykle nechce, ale nakonec znovu a znovu vystupuji ze své komfortní zóny, což mi v důsledku přináší větší vnitřní vyrovnanost a radost. Ve vodě jsem to pak jen já a můj dech, který mi pomáhá překonávat bodavé pocity ze studené vody. Jsem teď a tady. Při výlezu pak zažívám takovou radost, že se pár lidí při pohledu na mou rozzářenou tvář sami začali otužovat, aby zažili pocity co viděli u mě.

Kdybyste také chtěli začít, začnětě studenou sprchou po ránu, stačí půl minuty, kterou můžete postupně prodlužovat až na 2 minuty.

Benefity otužování, jako je posílení imunity, veselejší nálada a další, můžete pozorovat už po 2 měsících.

Koupání venku se doporučuje těm, kteří se nějakou tu dobu otužují a zde je třeba se držet pár pravidel, které najdete i v mém chystaném eBooku.

Na závěr bych ještě chtěla zmínit metodu, která dnes zažívá boom a tou je metoda „ledového muže“ Wima Hofa, která propojuje extrémní otužování s dechovými cviky. O té však on sám napsal celou knihu 🙂 .

Otužování je prostě báječná cesta, která stojí minimál za vyzkoušení. Takže kdo jde do toho?

S láskou,

Katka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *